TRASY ROWEROWE

Wybierając się na wakacje do Szczawnicy, warto pamiętać nie tylko o leczniczych zaletach tutejszego uzdrowiska, ale także o możliwości aktywnego wypoczynku na rowerze. Nie wymaga to wcale transportowania ciężkiego sprzętu, ani specjalnego przygotowania fizycznego, bo na miejscu znajduje się doskonale zaopatrzona wypożyczalnia rowerów, a okolice obfitują w ścieżki rowerowe o małym stopniu trudności.

Najpopularniejsza Trasa rowerowa
Jedną z nich jest słynna Droga Pienińska, czyli trasa rowerowa ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Biegnie ona malowniczym traktem po prawej stronie Dunajca i pokrywa się w całości ze szlakiem turystyki pieszej. Trasa rowerowa ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru to wspaniały pomysł na relaksującą, jednodniową wyprawę. Czas potrzebny na jej przebycie w dwóch kierunkach to około 2,5 godziny. Piękne krajobrazy Pienin, wartki nurt Dunajca oraz doskonale przygotowana i opisana trasa zapewniają turystom bliski kontakt z przyrodą i gwarantują radość z aktywnie spędzonego czasu.

Trasa nr 1
Oznakowanie: znaki czarne
Przebieg trasy: Szczawnica Wyżna-Sewerynówka - dol. Jastrzębiego potoku - Przehyba - dol. Sopotnickiego potoku - Sewerynówka - Szczawnica
Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 30km, czas ok. 4h, różnica wysokości 750m, asfalt, droga bita, ścieżka leśna. Z Hali Przehyba możliwość zjazdu do Gabonia, do Rytra przez Halę Konieczną, do Piwnicznej przez Rogacze szlakami turystyki pieszej.
Trasa nr 2
Oznakowanie: znaki niebieskie
Przebieg trasy: Szczawnica PKS - Bereśnik - Szczawnica
Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 8km, czas ok. 1h 30min., różnica wysokości 450m, drogi bite.
Trasa nr 3
Oznakowanie: znaki czerwone (wspólne z turystyka pieszą)
Przebieg trasy: od parkingu nad Dunajcem w górę biegu Dunajca Starą Drogą Pienińską - przejście graniczne - Czerwony Klasztor
Długość ok. 25km (w obydwie strony), czas ok. 2h 30 min., różnica wysokości 50m, droga bita.
Trasa nr 4
Oznakowanie: znaki czerwone
Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - schronisko pod Durbaszką - Rabsztyn - pod Jarmutą - Szczawnica Wyżna
Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 10km, czas ok. 1h 40 min., różnica wysokości 30m.
Trasa nr 5
Oznakowanie: znaki zielone
Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - rezerwat Biała Woda - Przełom Rozdziele - Obidza.
Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 25km (w obydwie strony), czas ok. 3h, różnica wysokości 450m, drogi bite ścieżki leśne.
Z przełęczy Obidza możliwość dojazdu do Piwnicznej szlakami rowerowymi: nr 2 - koloru zielonego przez Wil. Rogacze ok. 15km oraz nr 3 - koloru niebieskiego przez Eliaszówkę ok. 18km, również szlakiem turystyki pieszej koloru czerwonego.