WALORY REGIONU

ATRAKCJE
Szczawnica to uzdrowisko położone w dolinie Grajcarka otoczonej małymi Pieninami i pasmem Beskidu Sądeckiego. Szczawnica to idealne miejsce na wypoczynek. Czyste powietrze, urokliwy klimat górskiego kurortu zapewniają wspaniałe przeżycia.

Muzeum Pienińskie
Znajduje się w Szlachtowej. Odwiedziny Muzeum Pienińskiego to bardzo ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych przeszłością okolic, w których przychodzi im spędzić urlop. Jest to także doskonała alternatywa na czas gdy pogoda nie pozwala na górskie wędrówki.

Spływ Przełomem Dunajca
Pieniński spływ przełomem Dunajca uważany jest za atrakcje na miarę europejską i przyciąga co roku tysiące turystów, którzy chcą z tej perspektywy podziwiać pienińskie krajobrazy.

Sokolica (747 m n.p.m.)
Uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca.. Punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.

Zamkowa Góra (779 m n.p.m.)
Położona w Pieninach Czorsztynskich w głównym masywie Trzech Koron w kierunku północno-wschodnim od głównego wierzchołka. Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. 

Trzy Korony 982 m n.p.m
Trzy Korony to najbardziej znany pieniński szczyt. Większość osób uważa je także niesłusznie za szczyt najwyższy. Warto więc wspomnieć, że najwyższy szczyt Pienin mieści się na południe od Jaworek w Małych Pieninach i nazywa się Wysoka.
Pomimo, że nie najwyższe to Trzy Korony są symbolem tej grupy górskiej. Strome, wapienne skały, układające się w charakterystyczne zęby to obrazek, który spotkać można na każdej niemal pocztówce z tych okolic.

Cerkiew w Jaworkach

Budowla pochodzi z końca XVIII wieku i zbudowana została na miejscu wcześniejszej drewnianej zniszczonej przez pożar. Obecna murowana świątynia wzniesiona została w stylu tak zwanego wiejskiego kościółka józefińskiego

Wąwóz Homole
W miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic Szczawnicy – Wąwóz Homole. Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia.

Rezerwat Biała Woda
W miejscu gdzie dawniej znajdowała się łemkowska wieś Biała Woda pozostały dziś tylko resztki fundamentów i studni. Dla ich ochrony utworzono tu w 1963 roku Rezerwat Przyrody.

Cerkiew w Szlachtowej
Między Szczawnicą a Jaworkami leży dawna Rusińska wieś Szlachtowa. Pozostałością po jej dawnych mieszkańcach wysiedlonych podczas akcji Wisła na ziemie zachodnie jest znajdująca się w północnej części wsi murowana cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej.
Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim połączony ze zwiedzaniem zamków
Rejsy Gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim odbywają się codziennie od 1 maja do 30 września na szlaku łączącym Ruiny Zamku Czorsztyńskiego z Zamkiem w Niedzicy. Istnieje również możliwość wykupienia wycieczek dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (czas trwania 40 minut).

Zamek Dunajec w Niedzicy - w latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajec, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską.